Kvalitní strava
a bílkoviny v našem jídelníčku

Jana Luberová, vyšlo: týdeník Karvinsko 5+2 dny, 14.2.2013

Naše chuťové vjemy nám doslova diktují nákupní chování, podle kterého si vybíráme a jíme potraviny. Samotný výběr potravin také souvisí s informacemi o nich. A právě ty, ve finále, mají podstatný vliv na složení jídelníčku.

Z praxe: Ze současných rozborů jídelních návyků klientů vyplývá, že se ve stravě nachází velmi málo bílkovin. Proč? Zvykem Čechů je reagovat na akční slevy. Kupovat hodně jídla, které je málo kvalitní a obsah bílkovin minimální.

Převážně špatný výběr potravin spočívá ve vysokém příjmu tuků a zároveň velmi nízkém příjmu bílkovin ze stravy. V těchto případech jde o častou konzumaci junk-food, tučného masa nebo mléčných výrobků, ale také sladkostí.

Bílkoviny jsou důležité pro lidský organizmus, protože jsou součástí nejen svalové hmoty, ale všech buněk lidského organismu, které se neustále obnovují a rostou.
V těle se neukládají do zásoby, proto má význam přijímat tuto živinu potravou každodenně.

Zdrojem jsou potraviny, živočišného i rostlinného původu. Rozdíl mezi nimi spočívá v obsahu aminokyselin, proto je ideální, když je náš jídelníček rozmanitý. Ideální je kombinovat bílkoviny živočišného původu (vejce, ryby, maso, mléčné výrobky) s rostlinnými zdroji (obiloviny, luštěniny, ořechy, semena). Vyznavači vegetariánství pak vhodně doplňovat bílkoviny rostlinné.

Jaká je funkce bílkovin v našem těle? Výběr živočišných bílkovin bude podporovat růst a vývoj svalů. Preference rostlinných bílkovin má výhodu v lepší stravitelnosti. Jinou potřebu bílkovin mají sportovci, protože zatěžují více svaly. A jinou zase děti, které jsou ve vývoji.

Právě nedostatek bílkovin má vliv na zpomalení růstu, duševního i tělesného vývoje u dětí, u dospělých vede nedostatek k úrazům. Bílkoviny vyživují klouby, kosti, svaly a pomáhají hojit zranění. Jak se říká, všeho s mírou. Jejich nadbytek může znamenat zátěž pro organismus, dochází např. k překyselení a poruchám zažívání.

Pokud si nejste jisti optimálním množstvím bílkovin ve vaší stravě, máme pro vás metodickou pomůcku „JL Menu Klient“, která vám pomůže sestavit vyvážený jídelníček. S aplikací získáte osobní jídelníček na 7 dní zdarma s ideálním množstvím a rozložením všech živin.