Životní styl je naše volba

Jana Luberová, vyšlo: týdeník Karvinsko 5+2 dny, 31.1.2013

Co skrývají slova??? „Žij zdravě, Zdravé tělo – zdravý duch, Zdraví je předpokladem všeho.“

Už samotná rčení říkají, že životní styl je způsob života, který podstatně ovlivňuje nejen náš zdravotní stav, ale i naše chování, emoce, chcete-li duši.

Hlavní roli ve filmu „Životní styl“ představují aktéři: správná výživa, pitný režim, pohybová aktivita, pracovní činnost, odpočinek a duševní pohoda. A tito herci mají zásadní dopad na naše zdraví.

Mám za to, že náš životní styl je hlavně o nás samých a svědčí o našem přístupu k vlastnímu tělu. Co tedy znamená zdravě žít? Jednoduše, rozumně a vůbec k tomuto kroku není potřeba mít pevnou vůli, ani novoroční předsevzetí. Chce to restartovat hlavu 😊
Základem je motivace: Chci změnu, chci žít zdravě …

Pokud chřadne vaše psychika, je to znamení, že jste sešli ze správné cesty. Výsledkem může být stav vaší fyzické schránky: nemoc, příliš nízká váha, obezita nebo negativní jednání, agresivita vůči sobě i okolí. Znamením toho je, že vaše tělesná schránka volá o pomoc.

Je tu však ještě jedna emoce, kterou všichni znáte a tou je strach. Strach ze změny, z něčeho nového. Také nechcete vědět, nechcete znát…. a přitom dobře víte, kam kráčíte. Jen se bojíte udělat první krok, nevěříte si, a s jistotou se propracováváte k velikosti XXXL? A přitom stačí pouze jediné, říci se TEĎ!

Žijete se svým zažitým způsobem života. Je to zvyk, tak proč něco měnit? Pokud se však necítíte zrovna ve své kůži, nejste spokojeni sami se sebou, je fajn se zastavit a zeptat se sami sebe: „Uspokojuje mne můj styl života?“  „Mám dobrý pocit?“ Pokud se vám odpověď nelíbí, je taktické začít něco MĚNIT: Jím správně? Je můj příjem tekutin dostatečný? Nezapomínám během dne na sebe? Udělám si čas na pohyb? Je moje práce hnacím motorem? Umím odpočívat? Jsem vyrovnaný sám se sebou? Někdo dokáže uskutečnit změnu zcela sám, někomu stačí pomoc s úpravou stravovacích zvyklostí.

Zdravý životní styl nelze začít aplikovat podlezaručených rad“. Každý z nás má jinou genetickou výbavu, jiné návyky a jiné možnosti. Zaručené recepty v magazínech totiž neznají, kdo jste a co právě potřebujete. A většinou to, co chceme, není tím, co právě potřebujeme. Každý jsme individualitou s určitými předpoklady, ale i absolutní svobodou. A záleží jen na nás, jakou cestu si vybereme.

Navrhnout optimální životní styl pro konkrétního člověka, je zabývat se osobností individuálně, jeho záměry, cíli, možnostmi. Individuálně sestavený jídelníček je pomocníkem pro začátek, kdy nevíte jak změnit svůj životní styl na zdravý a vitální. Bohužel, univerzální návod pro správný život každého z nás neexistuje. Proto se naučte poslouchat hlas svého srdce a staňte se pozorovatelem svých pocitů.

Jak to udělat? Změňte přístup k sobě samým. A když jste si dali předsevzetí, něco pro sebe udělat, nebo máte přání, něco ve svém životě změnit, neváhejte a začněte. Jelikož přání, ani předsevzetí se neplní, ale naplní se pouze naše záměry a cíle. V tom tkví kouzlo zdravého života.

Začněte generálkou svého životního stylu. Plánujte si své kroky ke změně… a první krok je úprava jídelníčku. Hodně štěstí.